Jak uczyć się angielskiego z serialu?

Oglądanie seriali na dostępnych platformach z wideo na żądanie to dla wielu z nas sposób na relaks po długim dniu w pracy, ale czy to prawda, że możemy się z nich uczyć angielskiego?

Jak najbardziej, przy zastosowaniu odpowiednich technik, możemy podszkolić znajomość zwrotów czy słownictwa, a także popracować nad umiejętnością słuchania, która jest kluczowa do opanowania języka obcego. A więc, jak się za to zabrać? Poniżej zostawiam Ci kilka wskazówek jakie metody moga się sprawdzić kiedy rozpoczynasz swoją przygodę z oglądaniem seriali w oryginale. 

Krok 1.

Na początek wybierz serial z niezbyt skomplikowanymi wątkami. Szukaj czegoś co opowiada np. o życiu grupki przyjaciół, czy rodziny. Słownictwo i sytuacje przedstawione w serialu skupione będą wokół tematów codziennego życia, co pozwoli poznać Ci praktyczne zwroty, które będziesz mogła/mógł szybciej zapamiętać . Wsłuchuj się w dialogi, i nawet jeśli nie rozumiesz wszystkiego od a-z,  próbuj zrozumieć kontekst sytuacji poprzez obserwację sceny i wyłapywanie kluczowych słów. 

Krok 2.

Słyszysz ciekawy zwrot lub pełne zdanie i czujesz, że jest to sposób w jaki Ty sama mogłabyś się wyrazić? Cofnij kilka sekund, wysłuchaj go jeszcze raz. Następnie zapisz w notatniku, i powtórz je na glos samodzielnie kilka razy. Następnie wróć do tej sceny i wysłuchaj jeszcze raz skupiając sie na wymowie i intonacji zastosowanej przez aktora. Dodatkową zaletą takiego ćwiczenia, jest szybsze zapamiętanie zwrotu.

Krok 3. 

Aby wyostrzyć zmysł słuchu na rozumienie i osłuchiwanie się z charakterystycznymi dla języka angielskiego dźwiękami, wymową słów i stosowaną intonacją, zrezygnuj z pomocy napisów. U wielu z nas wyłączenie ich powoduje poczucie rezygnacji, że teraz już nic nie zrozumiemy. O ile na początku jest to zdecydowanie problematyczne, to jednak warto się przełamać, bo z czasem jest tylko łatwiej 🙂 Pamiętaj, że umięjętność rozumienie ze słuchu jest równie ważna dla przeprowadzenia rozmowy w języku obcym co umiejętność mówienia. 

Te trzy proste techniki pozwolą Ci wykorzystać serial w oryginale do nauki angielskiego. Zdecydowanie sa one bardziej czasochłonne i wymagające więcej zaangażowania niż zwyczajne oglądanie, ale obietnica efektów już po pierwszym obejrzanym odcinku jest zachęcająca. Też tak uważasz?

Kinga

Podobne wpisy