Jakie seriale do nauki angielskiego wybierać?

Oglądanie filmów i seriali w oryginalnej wersji językowej to jeden z przyjemniejszych sposobów na naukę angielskiego. Poznajemy wiele zwrotów, idiomów i anegdot, których native speakerzy używają na co dzień. Ale o tym już zapewne wiesz z poprzedniego wpisu. Jeśli zatem jesteś gotowa/gotowy na podjęcie się tego zadania, przedstawiam Ci kilka wskazówek czym się kierować przy wyborze serialu do nauki.

Jeśli jesteś na początku swojej przygody z nauką angielskiego, zacznij od bajek i seriali dla dzieci. Zwroty są tam zazwyczaj proste i łatwe do zrozumienia, a tempo dialogów wolniejsze. Dodatkowo odcinki seriali animowanych trwają zazwyczaj ok. 20 min co sprzyja koncentracji i jest mniej czasochłonne niż oglądanie filmów. Dzieki temu możesz taką lekcję zafundować sobie częściej niż raz w tygodniu. Dobrą propozycją może okazać się Scooby Doo, Świnka Peppa czy Family Guy.

Jeśli niespecjalnie cieszy Cię wizja oglądania bajek, lub ich język jest już dla Ciebie w pełni zrozumiały, polecam pójście o krok dalej. Wybierz seriale lub filmy, które już znasz i oglądałaś/oglądałeś w polskiej wersji językowej. Może starzy dobrzy Przyjaciele, Biuro, Teoria wielkiego podrywu, a może bardziej współczesne Emily w Paryżu?

Dialogi są zazwyczaj skupione wokół codziennych spraw, język pełen ciekawych zwrotów, a wiele scen wywoła uśmiech na Twojej twarzy. Na pewno znajdziesz coś co Cię zainteresuje. 

A teraz działaj! 

  • Pauzuj, powtarzaj zwroty na głos skupiając się na wymowie i intonacji użytej w danej scenie.
  • Pamiętaj, że nauka z serialem zabiera więcej czasu niż zwyczajne oglądanie. Cierpliwości, it’s worth it 🙂
  • Wybieraj jednorazowo z odcinka tylko kilka zwrotów/zdań do nauki, maksymalnie 10. Zapobiegnie to poczuciu przeciążenia i frustracji. W nauce liczy się systematyczność, a nie ilość nowych słówek na liście.

Daj znać, który serial wybrałaś/wybrałeś i jakie techniki wykorzystujesz do nauki angielskiego.

Kinga

Podobne wpisy