Tą metodą poprawisz swoją wymowę

Każdy z nas wie, że pisownia a wymowa słów w języku angielskim to często dwa odległe światy. 

Sprawdź sam/sama! Spójrz na słowa wypisane poniżej i przeczytaj je na głos. A teraz wejdź w link do słownika https://dictionary.cambridge.org/dictionary/learner-english/  i sprawdź czy Twoja wersja wymowy jest prawidłowa klikając głośniczek. 

  • comfortable 
  • school
  • draw
  • pear
  • actually
  • suit

Wymowa w języku angielskim jest nie lada wyzwaniem dla osób uczących się jezyka. Szczególnie uciążliwa bywa na samym początku, kiedy musimy zapoznać się z głoskami występującymi w tym języku. Na prawidłową wymowę bowiem nie składa sie tylko brzmienie danej litery czy słowa, ale również intonacja  (Twój ton głosu), akcent (nacisk na konkretne sylaby w słowie, lub konkretne słowa w zdaniu) i tak zwane linking– czyli mowa łączona (inne brzmienie słów w zdaniu, niż brzmienie słowa osobno). 

Poniżej zostawiam Ci kilka sprawdzoną metodę do pracy nad wymową by brzmieć poprawnie i zrozumiale. 

1. Słuchaj i powtarzaj na głos, czyli shadowing.

Wypróbuj shadowing, który polega na słuchaniu słów, krótkich zdań lub zwrotów i ich powtarzaniu (w taki sposób, aby naśladować dźwięki, intonację i akcent) oraz na obserwacji, tego jak podczas wymowy ruszają się usta i zmienia się położenie języka mówcy. Słuchanie wypowiedzi native speakerów w podcastach czy serialach jest pomocnym narzędziem. Takie podcasty możesz znależć m.in. na https://www.podcastsinenglish.com/.

2. Nagrywaj się.

Kiedy ćwiczysz metodą shadowingu, nagrywaj się. To pozwoli Ci zauważyć, które słowo/dzwięk sprawia Ci trudność i co jeszcze należy przećwiczyć. Zapisując nagrania, będziesz w stanie znacznie szybciej zauważyć progres w nauce.

3. Używaj słownika online.

Dzięki tej wersji słownika jestes w stanie wysłuchać jak poprawnie wymawia się dane słowo, najczęściej w dwóch wariantach American lub British English do wyboru. Ja najczęsciej wybieram ten od Cambridge https://dictionary.cambridge.org/dictionary/learner-english/

4. Praktyka czyni mistrza.

Dzięki regularnym ćwiczeniom, Twój aparat mowy uczy się wymowy poszczególnych dźwieków, szczególnie tych które nie wystepuja w naszym języku ojczystym, przez co brzmią one coraz to naturalniej. To trochę jak trening na siłowni 🙂 

Co myslisz o takim treningu wymowy? Wyprobujesz? A może już uczysz się w ten sposób?

Daj znać 🙂

Kinga

Podobne wpisy